0 800 309 114 безкоштовно з будь-якого оператора
Центральный офис ООО “Шериф” Киев, ул. Сосницкая, 1/44 Офис: 9:00 – 18:00 Технический центр: Круглосуточно
Збільшити карту

Чому власнику приміщення важливо укладати договір на охорону майна особисто на себе (Частина 2)

Юридичні аспекти укладення договорів

У Законі йдеться про те, що без укладення контракту в письмовому вигляді охоронні послуги надаватися не можуть. Як зазначено раніше, замовником у нас повинен виступати ВЛАСНИК майна, а суб’єкт охоронної діяльності зобов’язаний ознайомитися з документами, які це право підтверджують.

Однак, в тому ж Законі «Про охоронну діяльність» в частині 3 статті 8 законодавець дає велике поле для маневрів для гравців з обох сторін. Справа в тому, що Закон зобов’язав замовника послуг з охорони майна надати суб’єкту охоронної діяльності для ознайомлення оригінали документів або завірені в установленому порядку їх копії, що підтверджують його право володіння чи користування майном на законних підставах, охорона якого є предметом договору, а також правомірність знаходження такого майна, транспортного засобу чи особи у визначеному місці охорони.

По-перше, з юридичної точки зору, дуже сумнівним в цьому пункті є словосполучення «оригінали документів для ознайомлення», адже, як показала практика, зловживати цією нормою можуть обидві сторони договору, та так, що навіть контролюючі органи не можуть викрити обман і встановити порушення. Все частіше зустрічаються випадки, коли виконавці послуг – ненадійні охоронні фірми-одноденки, прагнучи заробити швидко і багато, не гребують брати під охорону об’єкти, які де-юре не перебувають у власності/володінні/користуванні замовника. Вони не перевіряють ніякі документи, тому що їм це, в принципі, не потрібно.

У свою чергу замовник послуг може переслідувати особисті інтереси, які не завжди будуть законними. Припустимо, він зацікавлений отримати охоронні послуги, але правовстановлюючих документів на охоронюване майно у нього немає. Як кажуть, знайшовши, таким чином, один одного, одні беруться за захист неіснуючих майнових прав, інші – отримують можливість проводити рейдерські захоплення підприємств із залученням сумнівних охоронних фірм.

По-друге, викликає тривогу ще один момент, коли законом була дана можливість здійснювати послуги з охорони майна, що перебуває не тільки у власності, а й в користуванні. Далі ми розглянемо, в чому ж, власне, полягає суть проблеми, наведемо приклади з практики Холдингу охоронних підприємств «Шериф», які яскраво ілюструють існуючу проблематику у взаєминах замовник-виконавець-третя сторона.

Хто головний?

Почнемо з того, що, якщо предметом договору є охорона майна громадян/юридичних осіб, яка здійснюється шляхом безпосередньої охорони такого майна, то в договорі має бути чітко і ясно прописано, яке майно береться під охорону і де воно знаходиться. Для цього складається акт прийому-передачі матеріальних цінностей під охорону і визначається майно, за яке охорона несе матеріальну відповідальність. Якщо ж предметом договору є надання послуг з підтримання порядку та/або забезпечення контрольно-пропускного режиму, фокус переводиться на виконання комплексу заходів, що забезпечують громадський порядок, попередження дрібного хуліганства, встановлену процедуру допуску на об’єкт, що охороняється. От саме з останнім з перелічених пунктів у охоронних компаній і власників майна часто виникають непорозуміння.

Конфлікти, які доходять до суду, виникають саме тоді, коли замовником послуг з охорони майна стають орендарі приміщень. Наведемо декілька поширених прикладів за їх участю. Власник приміщення здав в оренду офісне приміщення однієї з київських компаній, яка уклала з охоронною фірмою договір на надання охоронних послуг. Через деякий час у компанії-орендаря виникли фінансові проблеми, через які вона перестала платити за оренду приміщення. Власник споруди повідомив про розірвання договору оренди у зв’язку з несплатою, а коли прийшов в будівлю з новими орендарями, його не пустила охорона, яка виявилася на боці колишніх орендарів – замовників охоронних послуг. Правоохоронні органи в конфлікт не втручалися, оскільки ці відносини мають цивільно-правовий характер. Власнику приміщення залишалося лише звернутися до суду і більше півроку чекати законного рішення про виселення орендарів за участю судового виконавця. У цей час власник приміщення не тільки не отримував прибуток від здачі в оренду об’єкта, а витрачав сили, нерви і гроші на те, щоб довести свою правоту і відстояти свої законні права в суді.

Ось і інша, аналогічна ситуація з недобросовісними орендарями: в одній з поліклінік приміщення взяла в оренду приватна медична клініка. Попиту на її послуги не було і через якийсь час орендарі відмовилися оплачувати оренду. Суд між власником приміщення і орендарем тривав два роки. Після рішення Феміди недбайливі медики виїхали з поліклініки, але встигли зареєструвати іншу юридичну особу, на яку перевели всі свої активи. Так що стягнути суму заборгованості по оренді з них було неможливо. У програші знову залишився власник приміщення.

Всіх прикладів, коли власнику доводилося відстоювати свої законні права в суді, в одному тексті і не перелічити. Тим більше, що мова йде не тільки про охорону шляхом виставлення фізичних постів, а й про установку охоронної сигналізації або тривожної сигналізації в офісі, магазині, перукарні. Справа в тому, що сигналізація може бути встановлена в будь-якому приміщенні, яке надається в оренду. Однак у випадку, коли договір охорони оформлений на орендаря, а власник приміщення спробує проникнути на об’єкт, прибула за сигналом «тривога» група мобільного реагування буде змушена затримати його і видворити за межі приміщення.

Подібних прикладів в Україні – тисячі. Проте уникнути проблем з користувачами майна можливо. Досить раціонально і прагматично підійти до питання охорони власності. Ми рекомендуємо власнику самому укладати договір на охорону свого приміщення, при цьому передавати його в оренду або у користування орендарю вже без права укладення іншого договору на охорону.

У такому випадку на 100% керувати ситуацією зможе саме власник об’єкта: він цілком законно може не дозволяти орендарю потрапити в приміщення або навіть при необхідності зможе заблокувати його майно до погашення заборгованості за оренду. Нехай правоохоронні органи будуть займати ту ж позицію, мовляв, це цивільно-правові відносини і конфлікт можна вирішити лише в суді, але в цьому випадку власник буде перебувати в значно більш виграшному становищі. По-перше, йому не потрібно буде бігати по судових інстанціях і доводити свою правоту, а, по-друге, він зможе вільно розпоряджатися своїм майном поки недобросовісний орендар буде вирішувати виниклі проблеми.

На погляд фахівців юридичного департаменту Холдингу охоронних підприємств «Шериф», в питанні охорони майна є й інший оптимальний алгоритм дій, коли договір на надання послуг з охорони майна укладає власник приміщення за згодою користувачів. Ця норма передбачена в пункті 2.3.4. Ліцензійних умов провадження охоронної діяльності. Він передбачає можливість здійснювати виконання договорів з надання охоронних послуг на користь третіх осіб лише за їх письмової згоди. Власник сам оплачує послуги охорони, закладаючи їх вартість в орендну плату (за аналогією з комунальними платежами). Що це дає сторонам процесу? Для орендарів – отримання послуги за доступну плату, а для власника – упевненість в тому, що у випадку спірної ситуації охорона представлятиме виключно його інтереси.

Перша частина статті доступна тут.

icon

ІНШІ НОВИНИ ВІД КОМПАНІЇ ШЕРИФ

ЯК ПРАВИЛЬНО ВИБРАТИ ОХОРОННУ ФІРМУ?

Сучасний ринок безпеки дозволяє з високим рівнем надійності захистити себе та своє майно. Рішення різні й сьогодні доступні кожному. Від стримуючих заходів (паркани, службові собаки, решітки на вікнах, броньовані двері) до більш ефективних – пультової та фізічної охорони. Але про ефективність можна говорити в тому випадку, якщо є висока якість надання послуг охоронною фірмою. На […]

АКЦІЯ | Бездротова система “під ключ” за 4300 грн

Запускаємо акцію на бездротову охоронну систему МАКС: охоронне обладнання + монтаж + пусконалагоджувальні роботи = 4 300 грн. “Шериф” робить безпеку доступною кожному та пропонує підключення сигналізації для дому за ціною, яка не має аналогів на охоронному ринку. Можете перевірити та зрозуміти, що цей варіант заощадить вашому сімейному бюджету в середньому 30% у порівнянні з […]

Сигналізація AJAX від Шериф: Отримайте безкоштовно кращу систему безпеки!

АКЦІЮ ЗАВЕРШЕНО 31.10.18! Сигналізація AJAX визнана кращим охоронним обладнанням в Європі! Замовляючи охорону житла в ШЕРИФ ви отримуєте його безкоштовно! Без жартів і прихованих умов — ви підключаєте сигналізацію, а ми надаємо в користування бездротове обладнання AJAX – БЕЗКОШТОВНО. AJAX і ШЕРИФ охоронятимуть оселю від злодіїв, пожежі та затоплення, поки ви будете поза домом. І […]

Завантажити ще

Система безпеки
з майбутнього від компанії Шериф

Надійно. Зручно. Ajax

Сигналізація Ajax виконує не одну, а відразу три захисні функції: миттєво повідомляє, якщо в будинок забралися злодії, з'явився дим або почався потоп. До неї підключаються відеокамери спостереження сторонніх виробників, що перетворює Ajax в єдиний центр безпеки. Вибравши Ajax, ви отримуєте комплексний захист з миттєвою реакцією, стійку до злому і зручну в управлінні.

icon