Оберіть:
0 800 309 114 безкоштовно з будь-якого оператора
Центральный офис ООО “Шериф” Киев, ул. Сосницкая, 1/44 Офис: 9:00 – 18:00 Технический центр: Круглосуточно
Збільшити карту

Створення системи безпеки на підприємстві (Частина 3)

Порядок застосування персоналом охорони заходів фізичного впливу та спеціальних засобів (Закон України)

Особливу увагу слід приділити питанню санкціонованого застосування співробітниками охорони заходів фізичного впливу та спеціальних засобів при виконанні функціональних обов’язків. Це питання регламентується Законом України «Про охоронну діяльність». Там сказано, що «при здійсненні охоронної діяльності персонал охорони має право застосовувати до осіб, які посягають на об’єкт охорони, заходи фізичного впливу та спеціальні засоби в особливих випадках, якщо інші заходи не привели до припинення посягання або до виконання особою законної вимоги персоналу охорони, в випадку:

• захисту себе або іншої особи від нападу, що становить загрозу життю та здоров’ю або майну;

• запобігання незаконній спробі насильницьким шляхом заволодіти спеціальними засобами;

• необхідності затримати правопорушника, який незаконно проник на об’єкт, що охороняється, або який вчиняє інші протиправні дії та чинить опір;

• знешкодження тварини, що загрожує життю і здоров’ю персоналу охорони або інших осіб».

У цьому документі визначено і статус затримання людини співробітниками охорони. Відповідно до закону, воно не є адміністративним затриманням, а затримана особа негайно повинна передатися органу внутрішніх справ за місцем скоєння правопорушення.

IMG_0560_26122014

Охоронцям дозволено застосовувати заходи фізичного впливу та спеціальні засоби тільки після попередження голосом і жестами про намір їх застосування. Без попередження це можна зробити в декількох випадках. Мова йде про раптовий напад, напад або опір з використанням зброї, предметів, що становлять загрозу життю та здоров’ю особи, або з використанням механічних транспортних засобів. Який це спецзасіб і як його застосовувати охоронець вирішує з урахуванням ситуації, що склалася, характеру правопорушення і особи правопорушника.

У Законі також зазначені умови, при яких застосування заходів фізичного впливу та використання спеціальних засобів забороняється. Їх застосування – табу щодо жінок з явними ознаками вагітності, осіб похилого віку або з вираженими ознаками інвалідності та малолітніх осіб, а також проти осіб, які відповідно до законодавства є носіями спеціального статусу недоторканності. Винятками можуть бути випадки, коли ці особи здійснюють напад, що представляє загрозу життю і здоров’ю фізичних осіб, персоналу охорони, роблять спроби збройного нападу чи збройного опору.

«Якщо неможливо уникнути застосування заходів фізичного впливу та спеціальних засобів, їх застосування має здійснюватися в межах правомірності з дотриманням умов і обставин, що виключають злочинні діяння, і повинно обмежуватися заподіянням мінімальної шкоди здоров’ю особи або інших негативних наслідків. У разі заподіяння такої шкоди персонал охорони повинен негайно викликати швидку медичну допомогу та надати першу долікарську допомогу постраждалим», – зазначено в Законі.

Охоронці повинні пам’ятати, що їм заборонено застосовувати спеціальні засоби в місцях значного скупчення людей, якщо це може призвести до заподіяння шкоди життю та здоров’ю сторонніх осіб, крім випадків самооборони (самозахисту).

Якщо все-таки застосування екстрених заходів не вдалося уникнути, охоронець зобов’язаний повідомити про всі ці факти в усній або письмовій формі своєму безпосередньому керівнику і повідомити територіальний орган внутрішніх справ. У разі нанесення тілесних ушкоджень правопорушнику – негайно викликати швидку медичну допомогу.

Закон зобов’язує співробітників охорони в разі виявлення ознак злочину до прибуття співробітників правоохоронних органів вжити всіх можливих заходів для охорони місця події та збереження слідів злочину, виявлення очевидців і фіксації їхніх персональних даних. Коли на місце події приїдуть правоохоронці, діяти за їх вказівками.

DSC_8169_26122014

Інструкція охоронця з техніки безпеки

Інструкція з техніки безпеки доводиться до відома охоронця перед початком роботи, під час первинного інструктажу. Повторний інструктаж охоронець проходить через кожні 6 місяців. Результати інструктажу заносяться в «Журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці» та підкріплюються підписами особи, яка інструктує, та охоронця.

Відповідно до цієї інструкції охоронець повинен знати специфіку роботи підприємства, розташування окремих об’єктів, ділянок та інше. Виконувати правила пожежної безпеки і знати номери телефонів виклику пожежної частини, міліції, «швидкої допомоги», телефон керівника підприємства, об’єкта, дільниці. Вміти надавати першу медичну допомогу потерпілим від нещасних випадків. Мати аптечку з необхідними медикаментами для надання першої медичної допомоги.

Охоронець, як і інші співробітники підприємства, зобов’язаний слідувати правилам внутрішнього трудового розпорядку. Зокрема, не торкатися електропроводів, арматури, загального освітлення, не відкривати двері електрошафи. На території підприємства пересуватися тільки по доріжках, тротуарах, переходах, спеціально призначених для цього, тримаючись правого боку. Бути уважним під час чергування, не займатися сторонніми справами. Не вмикати і не вимикати (крім аварійної ситуації) машини, верстати, механізми.

Вимоги безпеки перед початком роботи

Охоронець зобов’язаний прийняти зміну і розписатися в журналі прийому-здачі зміни. Перед цим необхідно візуально переконатися у відсутності на території підприємства, об’єктів, ділянок вогнищ, лежачого обірваного проводу та інших загроз. Потім потрібно перевірити сигналізацію, наявність засобів зв’язку, первинного пожежогасіння, засобів надання першої медичної допомоги. Перед початком роботи також варто переконатися, що на об’єктах, дільницях не включені світильники, нагрівальні прилади, інші пожежонебезпечні пристрої, а охоронно-пожежна сигналізація знаходиться в справному стані.

Вимоги безпеки під час виконання роботи

Під час виконання роботи співробітник охорони не повинен відхилятися від маршруту при огляді об’єктів, особливо в нічний час. Йому заборонено користуватися нагрівальними приладами з відкритою спіраллю, кустарного виробництва, а також електроприладами, які не мають інструкції з експлуатації. Охоронцю не можна ремонтувати електроприлади і електроосвітлення, піднімати обірваний електропровід, доторкатися до проводу.

У переліку вимог значаться також пункти про те, що охоронцеві потрібно постаратися не допускати розведення багать на охоронюваному об’єкті і поблизу нього, не відключати сигнальні прилади при спрацьовуванні охоронно-пожежної сигналізації. Включення в електромережу побутових приладів проводити за допомогою штепсельних з’єднань. Не підходити ближче 8-10 м до лежачого на землі електропроводу.

Охоронцю варто бути особливо уважним при пропуску на територію об’єкта транспортних засобів. Ворота для проїзду транспорту повинні бути справними і обладнані фіксаторами. При огляді транспортних засобів не можна ставати на їх колеса, необхідно користуватися переносними драбинами.

Вимоги безпеки після закінчення роботи

Після закінчення робочої зміни охоронцеві слід відключити всі електропобутові прилади, місцеве освітлення та інше. Привести в порядок робоче місце, скласти документацію. Завершальний крок – зробити запис у журналі прийому-здачі зміни та доповісти керівнику і змінникові про всі недоліки, які мали місце під час чергування.

DSC_8168_26122014

Вимоги безпеки в аварійній ситуації

В аварійній ситуації співробітник служби безпеки не створює паніки, а, навпаки, намагається першим приступити до ліквідації аварійної ситуації. У його силах – не допускати в небезпечну зону сторонніх осіб. Також йому потрібно повідомити про те, що сталося, безпосереднього керівника. Якщо є потерпілі, слід надати їм першу медичну допомогу, а при необхідності викликати «швидку медичну допомогу».

Інструкція по порядку дії охорони та персоналу компаній при перевірках контролюючими органами

Охоронець, а також співробітники фірми, повинні розуміти, як їм слід діяти, якщо на порозі підприємства з’явилися ревізори. Для цього розробляються і вводяться інструкції по порядку дії охорони та персоналу компаній при перевірках контролюючими органами.

Отже, розглянемо, якими згідно цієї інструкції будуть дії охоронця.

Охорона підприємства першою зустрічає всіх відвідувачів, у тому числі і контролюючі (правоохоронні) органи. Тому основний обов’язок вартових – не допускати сторонніх на охоронювану територію підприємства. Одним словом, жоден відвідувач не повинен пройти через пост без відома охорони. Якщо на порозі з’явилися нібито працівники контролюючих (правоохоронних) органів, насамперед потрібно з’ясувати, який саме орган вони представляють, і повідомити про це уповноваженим співробітникам. Охоронець повинен впевнено, безапеляційно, але в той же час і тактовно, не застосовуючи грубої фізичної сили (краще використовувати шлюзову систему), перешкоджати потраплянню відвідувачів на територію підприємства до того моменту, коли отримає необхідний дозвіл з боку уповноважених осіб підприємства. Якщо працівники контролюючих органів поводяться агресивно, провокують або загрожують – охоронцю жодним чином не варто реагувати на провокації або чинити фізичний опір. Продовжуємо стояти на своєму і викликаємо міліцію.

Порядок зустрічі представників контролюючих/правоохоронних органів

Як правильно поводитися з перевіряючими? Першим ділом, охоронець вимагає пред’явити службове посвідчення кожного з тих, хто прийшов і звіряє їх особи з фотографіями в посвідченнях. Якщо у відповідь звучить відмова – можна сміливо викликати міліцію за телефоном 102, мотивуючи це невпевненістю в тому, що завітавші особи є тими, за кого себе видають.

Є посвідчення – значить треба переписати всі дані, які там вказані (серію, номер посвідчення, П.І.Б., звання, посада, орган, дата видачі, термін дії), на окрему сторінку журналу відвідувачів. При відмові перевіряючих надати можливість переписати дані посвідчень – викликати міліцію з тих же причин (відсутність упевненості в тому, що вони є тими, за кого себе видають).

Потім охоронець доповідає відповідальній особі (юристу, офіс-менеджеру …) про факт прибуття на підприємство працівників контролюючих органів і про їх кількість. Важливо оперативно оповістити відповідні підрозділи компанії (відділ кадрів, бухгалтерію, департамент безпеки і т.д.) про факт прибуття представників правоохоронних органів. Відповідальна особа підприємства (бажано, щоб це був тільки юрист або адвокат) повинен попросити пред’явити направлення на перевірку та перевірити:

а) правильність вказаних у направленні назви та адреси підприємства;

б) відповідність зазначених у напрямку посад, звань і прізвищ уповноважених на проведення перевірки працівників контролюючого органу, звання та прізвища фактично прибулих;

в) наявність підпису керівника контролюючого органу;

г) відповідність дати і термінів перевірки;

д) наявність печатки контролюючого органу.

Після того, як звірили інформацію, повертаємо направлення на перевірку працівникам контролюючого органу. Просимо їх почекати. У цей час охоронець повинен передати лист з переписаними даними службових посвідчень відповідальним працівникам підприємства.

Якщо отримано розпорядження директора (відповідальної особи) про допуск їх на підприємство, охоронець впускає лише тих, хто вказаний в направленні на перевірку і розписався в журналі реєстрації перевірок. Працівники контролюючого органу, що не відповідають хоча б одній з наведених вимог, на територію підприємства не допускаються.

Слід проводити працівників контролюючого органу в кімнату переговорів. Потім заповнити всі графи журналу реєстрації перевірок зі слів перевіряючих: в журналі окремим рядком вказується прізвище кожного з тих, хто прийшов, записи завіряються підписами перевіряючих. Далі буде краще, щоб роботу з контролюючими органами вела юридична служба компанії. А в разі необхідності – підключаємо адвоката компанії.

Керівнику підприємства слід знати, що з 22.00 години вечора до 6.00 години ранку проведення слідчих дій забороняється (п. 4 ст. 223 КПК України). Хоча є винятки, які можуть бути продиктовані окремими випадками і повинні бути обґрунтовані.

Ми бажаємо, щоб служба безпеки стала надійною ланкою вашої фірми і завжди була на сторожі інтересів підприємства. Фахівці Холдингу охоронних підприємств «Шериф» будуть раді допомогти вам створити максимально ефективну службу безпеки, надати консультативну та практичну допомогу. Наш досвід і ресурси – до ваших послуг!

Попередню чатину статті можна прочитати тут.

Початок статті можна прочитати тут.

icon

ІНШІ НОВИНИ ВІД КОМПАНІЇ ШЕРИФ

ЯК ПРАВИЛЬНО ВИБРАТИ ОХОРОННУ ФІРМУ?

Сучасний ринок безпеки дозволяє з високим рівнем надійності захистити себе та своє майно. Рішення різні й сьогодні доступні кожному. Від стримуючих заходів (паркани, службові собаки, решітки на вікнах, броньовані двері) до більш ефективних – пультової та фізічної охорони. Але про ефективність можна говорити в тому випадку, якщо є висока якість надання послуг охоронною фірмою. На […]

ВАКАНСІЯ | Керівник Департаменту технічних засобів обслуговування

Керівник Департаменту технічних засобів обслуговування Холдинг охоронних підприємств “Шериф” в пошуку Керівника Департаменту технічних засобів обслуговування. Якщо Ви професіонал у сфері монтажу технічних засобів обслуговування з управлінським досвідом і готові очолити відділ надійної компанії, яка динамічно розвивається – ця вакансія для Вас!Компанія «Шериф» надає охоронні послуги найрізноманітніших напрямків: охорона об’єктів, супровід вантажів, пультова охорона, контроль […]

ВАКАНСІЯ | Керівник тендерного відділу (CTD)

Керівник тендерного відділу з/п: за результатами співбесіди, від 25000 грн. Наявність вищої освіти Холдинг охоронних підприємств “Шериф” розшукує керівника тендерного відділу. Якщо Ви готові очолити відділ тендерів надійної компанії, що динамічно розвивається, – ця вакансія для Вас! Компанія «Шериф» надає охоронні послуги найрізноманітніших напрямків: охорона об’єктів, супровід вантажів, пультова охорона, контроль доступу. На даний момент […]

Завантажити ще

Система безпеки
з майбутнього від компанії Шериф

Надійно. Зручно. Ajax

Сигналізація Ajax виконує не одну, а відразу три захисні функції: миттєво повідомляє, якщо в будинок забралися злодії, з'явився дим або почався потоп. До неї підключаються відеокамери спостереження сторонніх виробників, що перетворює Ajax в єдиний центр безпеки. Вибравши Ajax, ви отримуєте комплексний захист з миттєвою реакцією, стійку до злому і зручну в управлінні.

icon